Jak wybrać smartfona?

Jak wybrać odpowiedni smartfon? Na jakie parametry techniczne zwracać uwagę? Co jest ważniejsze – wygląd czy ergonomia? Który system operacyjny jest najwydajniejszy?

 

Dokonując wyboru smartfona, warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami i określić swoje oczekiwania względem nowego sprzętu. Wygląd i funkcjonalność nie zawsze idą w parze, o czym możemy przekonać się, czytając opinie osób, które po kilku miesiącach od zakupu sprzętu uskarżają się na jego niewydolność i spowolnienie systemu operacyjnego.

Ekran

Wielkoekranowe smartfony, np. 5,5-calowy Samsung Galaxy Note 3 LTE, cieszą się dużą popularnością wśród osób, którym zależy na swobodnym przeglądaniu zasobów sieci lub oglądaniu filmów. Niestety problem zaczyna się w momencie, kiedy telefon przestaje się mieścić w kieszeni, a obsługa połączeń wymaga użycia dwóch rąk – wbrew pozorom to bardzo ważne kwestie w codziennym użytkowaniu smartfona. Przed skorzystaniem z oferty telefonów zastanowić się trzeba nad ergonomią i wygodą użytkowania – zarówno zbyt małe ekrany (poniżej 3 cal), jak i zbyt duże, mogą znacznie utrudnić codzienną pracę ze smartfonem. A jak skontrolować czy telefon jest dobrze spersonalizowany? Wystarczy sprawdzić, czy bez większych problemów jesteśmy w stanie dostać się do górnego panelu nawigacyjnego i prawej ściany. Optymalną wielkość ekranu prezentują, np. Samsung Galaxy Trend Plus, Alcatel OneTouch POP C7 czy kultowa Sony Xperia Z1 LTE, dostępne np. w ofercie telefonów w Plusie.

Technologia wykonania ekranu oraz rozdzielczość

Ekran wykonany w technologii IPS daje dużo lepsze kąty widzenia niż ekran LCD. Jeżeli pożądana jest intensywna, bogata kolorystyka, warto zastanowić się nad panelem z rodziny AMOLED wykonanym w technologii ClearBlack dla Nokii.

Powłoka ochronna

Ochronna powłoka na ekranie to jeden z najważniejszych parametrów, który powinniśmy wziąć pod uwagę, wybierając telefon. Zdecydowanie najlepszym zabezpieczeniem jest warstwa szkła Gorilla Glass, która zabezpiecza przed przypadkowymi zarysowaniami wyświetlacza i podnosi jego wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne. Technologia GG jest standardowo wykorzystywana w Samsungach m.in. topowym Galaxy S4 mini z ekranem AMOLED i optymalnej wielkości wyświetlaczem, dostępnym w ofercie telefonów u najlepszych operatorów.

System operacyjny

Zdecydowanie najpopularniejszym systemem operacyjnym jest obecnie Android, który daje użytkownikom dużą swobodę działania i możliwość dostosowania interfejsu do własnych potrzeb. O ile urządzenia pracujące pod kontrolą starszych wersji Androida (2.2 Froyo czy 2.3 Gingerbread) mogą być dość niestabilne, o tyle nowsze edycje działają bezawaryjnie. Jednym z nowszych modeli smartfonów na Androidzie 4.4.2 jest Samsung Galaxy S5 mini LTE wyposażony w procesor Quad Core 1.4 GHz i 1.5 GB RAM pamięci. Oferta telefonów Samsung jest niezwykle bogata, a nowsze modele cechuje płynna wielozadaniowość oraz przyjazny interfejs.

Pamięć RAM

Próg minimum dla smartfona na Androidzie to 512 MB RAM, chociaż dużo rozsądniejszym rozwiązaniem wydaje się być zainwestowanie w urządzenie z 1-2 GB RAM. Przy małej pamięci i wielu uruchomionych procesach urządzenie może katastrofalnie zwolnić i wymusić reset.

Oprócz wymienionych kwestii użytkownik powinien zwrócić uwagę także na czas pracy baterii oraz jakość i trwałość obudowy telefonu. Jeśli chcemy, aby telefon długo działał bez konieczności częstego ładowania baterii, wybierzmy taką o pojemności co najmniej 2000 mAh. Rekordzistą pod tym względem jest telefon LG G2 z baterią 3000 mAh w technologii SiO+, w której zamiast tradycyjnych ogniw litowo-jonowych zastosowano ogniwa krzemowe. Dzięki temu bateria ma maksymalną pojemność pozwalającą na wysoką wydajność urządzenia.

Kategorie: Ogólne, Telefony komórkowe

Powiązane wpisy:

Call Center i telekomunikacje. Call Center i telekomunikacje.
Nowoczesne technologie wpływające na precyzję zdjęć Nowoczesne technologie wpływające na precyzję zdjęć
Jak wybrać smartfona? Jak wybrać smartfona?
Outsourcing IT – wady i zalety Outsourcing IT – wady i zalety

Komentarzy: 2 do "Jak wybrać smartfona?"

  1. Lucjusz pisze:

    Wszystko fajnie, ale moim zdaniem rozmiary dzisiejszych ekranów przestają mieć sens. Kolejną sprawą jest rozdzielczość, ludzkie oko nie potrafi wychwycić różnic pomiędzy 720a 1280 w 4 calach.

Pozostaw komentarz:

Dodaj komentarz
© 2007 - 2024 Chumber.pl.