Nowoczesne technologie wpływające na precyzję zdjęć

Nowoczesne technologie wpływające na precyzję zdjęć

 

Od współczesnych fotografii wymaga się coraz więcej – mają odzwierciedlać głębię kolorów, zachowywać idealną ostrość i uwzględniać atrakcyjne efekty specjalne. Tworzenie zdjęć o wysokich parametrach jest możliwe przede wszystkim dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii.

Parametry aparatów

 

Precyzyjne zdjęcia można zrobić tylko dobrej jakości aparatem. Ale co to dokładnie znaczy? W nowoczesnym sprzęcie znajdziemy mnóstwo dodatkowych funkcji, bez których trudno sobie dzisiaj wyobrazić pracę fotografa. Do najważniejszych udogodnień zalicza się tryb korekcji bieli, dobieranie czułości matrycy, korekcję ekspozycji, różne programy pracy lampy błyskowej, dowolne ustawienia ostrości oraz naświetlenia. Duże znaczenie ma także format zapisywanych zdjęć. W zwykłych cyfrówkach korzysta się najczęściej z formatu jpg, który zajmuje mniej miejsca, ale i wpływa negatywnie na jakość zdjęć. W profesjonalnych aparatach można korzystać z możliwości zapisywania obrazów nieskompresowanych w formacie TIFF albo RAW – zdjęcia maja wtedy wyższe parametry i bardzo dobrze oddają ostrość obrazu o dużym kontraście.

 

Zdjęcia panoramiczne

 

Coraz powszechniej stosowane zdjęcia panoramiczne wymagają od fotografa sporej wiedzy, ale i specjalistycznego sprzętu. Trudno sobie wyobrazić perfekcyjną panoramę wykonaną manualnie, bez dodatkowej głowicy panoramicznej. Największą zaletą głowic panoramicznych jest możliwość uniknięcia efektu paralaksy, czyli niezgodności obrazu – to samo miejsce jest widziane inaczej z różnych ujęć (http://www.if.pw.edu.pl/~krzys137/Optyka_widzenia/Wyklad%20C.pdf). Głowice uniwersalne można dostosować do każdego położenia aparatu, trzeba tylko ustalić punkt nodalny. Miejsca kontrolne nie są konieczne jedynie przy głowicach precyzyjnych – pracują one w oparciu o szablon dla konkretnego zestawu obrazów. Są jeszcze głowice przystosowane do obiektywów typu „rybie oko”, dzięki którym można stworzyć pełną panoramę sferyczną z trzech ujęć zamiast tradycyjnych czterech. Sprzęt do wykonywania panoram można zamówić na stronie www.panoramichead-shop.com.

 

Oprogramowanie komputerowe

 

Końcowy efekt widoczny na zdjęciu nie zawsze jest dziełem tylko fotografa, ale również jego komputera, a dokładniej mówiąc, programu do obróbki zdjęć. Retusz fotografii jest znany od bardzo dawna, a współczesne rozwiązania dają o wiele możliwości – od drobnych poprawek, przez usuwanie wad zdjęcia, aż po efekty specjalne. Szczególną kategorią są programy do tworzenia zdjęć panoramicznych – są to aplikacje pozwalające na budowanie pełnej panoramy z wielu ujęć.

Kategorie: Ogólne

Powiązane wpisy:

Call Center i telekomunikacje. Call Center i telekomunikacje.
Nowoczesne technologie wpływające na precyzję zdjęć Nowoczesne technologie wpływające na precyzję zdjęć
Jak wybrać smartfona? Jak wybrać smartfona?
Outsourcing IT – wady i zalety Outsourcing IT – wady i zalety

Jeden komentarz do "Nowoczesne technologie wpływające na precyzję zdjęć"

Pozostaw komentarz:

Dodaj komentarz
© 2007 - 2024 Chumber.pl.