Test telefonu Nokia E51

Dobry kawałek czasu temu opublikowałem test telefonu Nokia E50, który używałem kilka miesięcy. Następnie przeszedłem na Nokię N95, ale następca pierwszego wymienionego, czyli Nokia E51 bardzo mnie zainteresował. Kilka dni temu udało mi się pożyczyć ten telefon, więc niezwłocznie zabrałem się do pisania testu. Poniżej moje wrażenia z użytkowania tego telefonu.

Nokia E51

Pierwsze wrażenie

Telefon Nokia E51 ewidentnie jest kierowany do grupy biznesowej. Bryła podobna jak w Nokia e50, podłużny, jednobryłowy. Wykonany jest z eleganckich materiałów. W moim przypadku był kolorystyki czarnej.

Nokia E51

Telefon w ręce trzyma się bardzo wygodnie. Jest lekki 100 gramów oraz nie wielkich wymiarów. Bardzo dobrą aspektem jest fakt, że telefon jest cienki, więc nie zajmuje wiele miejsca w kieszeni.

Przód telefonu prezentuje nam 2 calowy wyświetlacz o rozdzielczości 320×240 pikseli wyświetlający 16 mln kolorów.

Nokia E51

Poniżej wyświetlacza klawiatura. Znajdziemy na niej sporo przycisków. Przyciski są rozlokowane bardzo dogodnie, umożliwiają skróty do wielu miejsc. O klawiaturze napiszę szczegółowo w dalszej części artykułu.

Nokia E51

Dół telefonu posiada wejścia:
– miniUSB,
– wejście na ładowarkę,
– oraz pośrodku wejście na Jack 2,5mm.

Nokia E51

Prawa strona telefonu posiada bardzo dobrze rozlokowane przyciski, leżące podczas rozmowy w polu naszych palców. Od góry: przycisk zgłośnienia rozmowy, wyciszenie głosu, oraz ściszania rozmowy.

Nokia E51

Góra standardowo przycisk włączenia telefonu raz zmiana profili.

Lewa strona posiada tylko jeden przycisk – uruchamianie dyktafonu. Działa on zarazem podczas trybu czuwania oraz podczas rozmowy. Tak więc, jeżeli chcemy coś zapisać podczas rozmowy, wystarczy wcisnąć przycisk dyktafonu.

Nokia E51

Tył telefonu pokryty jest dwoma rodzajami plastiku. Jeden gładki matowy, drugi, gładki lśniący pokryty fakturą podłużnych kresek. Tył telefonu zwłaszcza świadczy, iż jest to telefon dla ludzi poważnych oraz wymagających funkcjonalności od urządzenia mobilnego.

Nokia E51

Na tyle obudowy znajdziemy również obiektyw kamery 2 MPx.

Co dostajemy z telefonem

W zestawie z telefonem dostajemy następujące akcesoria:
– ładowarka,
– słuchawki stereo,
– kabel USB,
– płytka CD

Zestaw akceptowalny, aczkolwiek, przydał by się jakiś gadżet świadczący o biznes klasie, np. słuchawka bleutooth.
W zestawie zabrakło niestety karty pamięci. Nawet taki 1 GB by się przydał, a koszt takiej karty to tylko przecież kilka złotych…

2 cale w Nokia E51

Tak jak wcześniej wspomniałem wyświetlacz wielkości 2 cali prezentuje nam 16 mln kolorów. Rozdzielczość standardowa jak na smartfony – 320×240 pikseli.

Nokia E51

Przesiadając się z Nokii N95, gdzie do dyspozycji mamy wyświetlacz wielkości 2,4 cala, tutaj odczułem pewien niedosyt. Ale tylko chwilowo. Fakt, że większy wyświetlacz w tym telefonie byłby dodatkowym plusem, jednak wyświetlacz wielkości 2 cale na ten telefon jest wystarczający.

Użytkownicy posiadający Nokię E50, pamiętają dobrze, jeden z większych problemów tego telefonu. Mała czcionka wyświetlacza. Tutaj ten problem nie występuję. Czytelność czcionek w smsach, menu, czy innych elementów jest dobra.

Nokia E51

Klawiatura

Standardowo jak w Nokii w górnej części przyciski funkcyjne po prawej i lewej stronie. Poniżej znajdziemy skróty do:
– menu
– kalendarza
– kontakty
– poczta e-mail

Oraz:
– przycisk zielonej słuchawki
– klawisz kasowania znaków (wcześniej „C”)
– przycisk czerwonej słuchawki

Nokia E51

Pomiędzy klawiszami skrótów na środku klawisze kierunkowe z zatwierdzającym po środku.

System i oprogramowanie

Telefon Nokia E51 jest posiada system operacyjny Symbian. Możliwości tego systemu umożliwiają na zainstalowanie wielu aplikacji. Ciekawsze z nich opublikowałem tutaj: Ciekawe aplikacje.

Nawigacja po telefonie jest bardzo przyjemna. Menu chodzi szybko i sprawnie. Pamiętam, że w Nokii E50 były problemy z prędkością działania menu. Tutaj ten problem jest już naprawiony i telefon sprawuje się dobrze.

Telefon domyślnie zainstalowane ma aplikacje, które ułatwiają nam funkcjonowanie w środowisku biznesowym. Mowa o pakiecie QuickOffice, Adobe PDF Reader, Kompresor ZIP. Ponadto możliwość ustawienia telefonii internetowej, drukowanie plików przez drukarkę.

Poniżej kilka screenów przedstawiających interfejs użytkownika w Nokia E51.

Nokia E51Nokia E51

Nokia E51Nokia E51

Nokia E51Nokia E51

Nokia E51Nokia E51

Fotografowanie Nokią E51

Obiektyw zainstalowany w telefonie ma 2 Mpix. Zdjęcia z aparatu Nokia E51 przedstawiają się nawet pozytywnie, jak na zdjęcia wykonane telefonem. Trzeba powiedzieć, że telefon nie jest kierowany do grupy ludzi, którzy w pierwszej kolejności będą używali aparatu w telefonie, lecz jego innych funkcji.

Przykładowe zdjęcia z Nokia E51

Nokia E51 PhotoNokia E51 PhotoNokia E51 Photo

Nokia E51 PhotoNokia E51 PhotoNokia E51 Photo

Nokia E51 PhotoNokia E51 PhotoNokia E51 Photo

Nokia E51 PhotoNokia E51 PhotoNokia E51 Photo

Nokia E51 Photo

Pamięć

W telefonie mamy do dyspozycji dwa rodzaje pamięci do przechowywania danych oraz pamięć RAM. Wbudowana pamięć w telefonie to 130 MB dla naszych plików. Slot kart pamięci, który jest umieszczony pod tylną przykrywą baterii, umożliwia zainstalowanie karty pamięci do 8 GB. Więc mamy sporo miejsca na nasze pliki.

Pamięć ram przy pierwszym włączeniu telefonu to 96 MB. Procesor wykorzystany w Nokia E51 to ARM 11 369 MHz.

Bateria

Bateria zainstalowana w telefonie posiada symbol BP-6MT. Pojemność baterii to 1050 mAh. Wg producenta taka pojemność baterii wystarczy na 310 godzin czasu czuwania lub 4 h i 20 min czasu rozmowy. W rzeczywistości bateria wytrzymuje 4 do 5 dni. Osobiście uważam, że jest to bardzo dobry wynik jak na smartfone.

Pozostałe interesujące funkcje.

Producent wyposażył telefon w funkcje takie jak:

– Push to talk. Jeżeli chodzi o to, to wiadomo jak jest w Polsce. Niestety nie wszyscy operatorzy oferują tą opcję. Pisałem o tym tutaj: NIM i Push to talk w Era, Orange i Play.

– Odtwarzacz plików MP3, AAC. Wiadomo, każda minuta odsłuchiwania muzyki zmniejsza długość czuwania baterii. Dodatkowo, nie sądzę, by w telefonie przeznaczonym dla biznesu był potrzebny odtwarzacz mp3, lub…

– FM radio

– Wifi. Ta funkcja jest bardzo przydatna. Zwłaszcza opcja możliwości konfigurowania telefonii internetowej.

Nokia E51Nokia E51

Podsumowując

Telefon ogólnie wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Dobrze się prezentuje, system operacyjny Symbian dający wiele możliwości. Może jednak kwestia obiektywu aparatu pozostaje dyskusyjna. Na plus zaliczyłbym długość trwania baterii, co jest pozytywnym wynikiem. Ogólnie poleciłbym ten telefon dla ludzi potrzebujących dobrego narzędzia pracy.

Plusy:

– bardzo dobre wykonanie telefonu
– waga (100g)
– długość czuwania baterii
– kabel USB w zestawie

Minusy:

– brak karty pamięci w zestawie
– brak możliwości ładowania przez złącze USB

Kategorie: Telefony komórkowe, Testy Sprzętu, Testy Telefonów Tagi: , , ,

Powiązane wpisy:

Samsung, Nokia a może Sony? Samsung, Nokia a może Sony?
Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy
Zapowiedź testu Samsung Galaxy S i9000 Zapowiedź testu Samsung Galaxy S i9000
Test telefonu Nokia 5310 XpressMusic Test telefonu Nokia 5310 XpressMusic

Komentarzy: 12 do "Test telefonu Nokia E51"

  1. Asia pisze:

    moj telefon ;P mi sie podoba :)))))))))))

  2. Piotr pisze:

    Również korzystam z Nokii E51. Czy masz znasz jakiegoś dobrego klienta poczty e-mail?

  3. Sprawdzałeś ProfiMail? Całkiem nieźle sobie radzi!

Pozostaw komentarz:

Dodaj komentarz
© 2007 - 2024 Chumber.pl.