Test telefonu Nokia 6300

Nokia 6300 to jeden z popularniejszych telefonów na rynku. Czym zawdzięcza swoją popularność. Wyglądem nie różni się od innych telefonów, nie posiada specjalnie zmienionego wyglądu wizualnego, czy dodatkowych rozwiązań technologicznych zwiększających jego funkcjonalność, jak np. moduł wifi. Przez moje ręce również przeszedł ten model. Poniżej zapraszam do lektury jednego z najbardziej popularnych telefonów.

Nokia 6300

Wygląd zewnętrzny

Nokia 6300 to telefon jednobryłowy w wykonany z porządnej jakości materiałów. Część obudowy pokryta jest elementami aluminiowymi co wpływa na wzmocnienie jego konstrukcji podczas eksploatacji.

Telefon należy do grupy telefonów średniej wielkości. Jego wymiary to 106,4 x 43,6 x 11,7 mm. Waga: zaledwie 91 gramów. Mimo, iż tak jak wcześniej wspomniałem obudowa wykonana jest z metalu i mógłby wydawać się ciężki, jednak w przeciwieństwie w ręku nie czujemy telefonu.

Telefon trzyma się bardzo wygodnie. Pisanie SMSów czy dzwonienie nie sprawia problemów. Ciekawostką jest, iż jego obudowa jest gładka, co sprawia, iż telefon wrzucając do kieszenie wślizguje się bardzo wygodnie.

Nokia 6300

Przód telefonu prezentuje wyświetlacz wielkości 2 cali. Wyświetla ekran o rozdzielczości 240 x 320 pikseli przy 16 milionach kolorów.

Nokia 6300

Pod wyświetlaczem znajdziemy dwa klawisze funkcyjne, zielony oraz czerwony przycisk, klawisze nawigacyjne oraz po środku klawisz zatwierdzania/wyboru. Trzeba przyznać, że technolodzy Nokii wyciągnęli nauczkę i ostatnio produkowane modele nie mają wad związanych z trudnością w manipulowaniu klawiszami nawigacyjnymi. Pamiętam, iż jeszcze w Nokii E50 korzystanie z joysticka nie należało do najdogodniejszych.

Nokia 6300

Poniżej zlokalizowana jest klawiatura. 12 klawiszy ściśle przylegających do siebie. Użytkując telefon zauważyłem, iż momentami klawisze mogły by mieć delikatne szczeliny między sobą, by łatwiej było je rozróżnić. Jednak nie jest to ogromna wada, a można przyzwyczaić się do tego.

Nokia 6300

Na samej górze obudowy telefonu znajduje się przycisk włącznika i zmieniania profili. Standardowo jak w większości telefonów Nokia. Wydaje mi się, że producent nie odejdzie od tego rozwiązania szybko.

Nokia 6300

Prawy bok telefonu posiada przycisk regulacji głośności podczas rozmowy, lewa strona nie posiada żadnych przycisków. Po obu stronach symetrycznie znajdziemy jasne elementy stanowiące diody sygnalizujące nadejście nieodebranego połączenia lub wiadomości SMS. Takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. W przypadku dłuższej nieobecności zbliżając się do telefonu widzimy, iż ominęła nas rozmowa lub czeka na nas nieodczytana wiadomość.

Nokia 6300
Nokia 6300

Spód telefonu posiada następujące wejścia:
– mikrofon,
– gniazdo ładowarki,
– gniazdo Jack 2,5mm,
– wejście miniUSB,
– haczyk na pętelkę do smyczy.

Nokia 6300

Wyświetlacz w Nokia 6300

Dwucalowy wyświetlacz prezentuje 16 milionów kolorów. Wyświetla duże i czytelne czcionki, co powoduje, iż pisanie lub czytanie smsów jest bardzo wygodne. Menu, spis książki kontaktów, spotkania w trybie gotowości są bardzo dobrze prezentowane.

Nokia 6300

System oraz menu

System, jaki posiada Nokia 6300 to seria S40. Umożliwia dogranie aplikacji w Javie. Menu możliwe jest do konfiguracji wg własnych upodobań. Bardzo przydatną opcją jest ustalenie trybu czuwania by prezentował spotkania na najbliższe dni.

Aplikacje oraz system chodzą bardzo szybko i sprawnie. Przez cały czas użytkowania nie napotkałem momentu by system się zawiesił.

Jako ciekawostkę, mogę podać, iż w Nokia 6300 można używać tematów multimedialnych, które zwiększają funkcjonalność telefonu. Dla przykładu widać, iż na tapecie wyświetlany jest zegar analogowy. Podobnych tematów w internecie można znaleźć wiele. Do wyboru do koloru.

2 MpxKamera

Kamera zastosowana w telefonie Nokia 6300 posiada obiektyw 2Mpix. Zdjęcia wykonywane są w największej rozdzielczości 1600×1200 pikseli. Jakość zdjęć jest akceptowalna. Trzeba przyznać, że jak na telefon biznesowy z kamery można skorzystać czasami.

Mała ilość pamięci…

Do dyspozycji mamy zaledwie 7,8 mb pamięci w telefonie. Niestety jest to bardzo mała pojemność, jednak producent dał możliwość rozszerzenia pamięci o karty microSD (do 2GB). Ta wielkość również nie pokłada na kolana, jednak zwróćmy uwagę, iż docelowe zastosowanie telefonu nie jest by służył jako przenośny pendrive, czy odtwarzacz audio. To ma być telefon biznesowy. Więc nawet 7,8Mb pamięci wystarczy by zapisać kontakty, wiadomości sms lub MMS.

Bateria

Nokia 6300 posiada baterię litowo jonową o pojemności 860 mAh (model BL-4C). Bateria osiąga dobre wyniki w testach. W zależności od ilości używania od 2 dni przy bardzo efektywnym używaniu telefonu (słuchawka bluetooth, przeważająca ilość rozmów, mniej wiadomości tekstowych), do 5/6 dni.

Trzeba przyznać, iż takie zużycie baterii sprawia, iż telefon nie wymaga ciągłego przemieszczania się z ładowarką. Funkcjonowanie baterii w tym modelu uznam na plus.

Podsumowanie

Nokia 6300 to udany model wykonany przez fińskiego producenta. Niektórzy mogliby narzekać na brak modułu wifi, jednak producent pomyślał i wydał model 6301, który posiada rozszerzenie o moduł wifi/wlan. Jednak drugi model nie jest tak popularny jak pierwszy.

Ogromnym plusem jest wytrzymałość telefonu. Materiały, z jakich jest wykonany sprawiają, iż swobodnie można się nim posługiwać i nie obawiamy się szybkiego uszkodzenia mechanizmu podczas upadków. Kwestię baterii można również zaliczyć na plus, jest to dobry wynik, porównując z innymi modelami targetowanymi do tej grupy docelowej klientów.

Plusy:

– solidnie wykonana obudowa,
– bateria,
– duży czytelny wyświetlacz,
– małe wymiary i waga,

Minusy:

– nie do końca dobrze wyczuwalna klawiatura,
– relatywnie mała ilość pamięci wbudowanej, oraz możliwość rozszerzenia przez karty tylko do 2GB.

Więcej testów telefonów w znajdziesz w kategorii Testy.

Kategorie: Telefony komórkowe, Testy Sprzętu, Testy Telefonów Tagi: , , , ,

Powiązane wpisy:

Samsung, Nokia a może Sony? Samsung, Nokia a może Sony?
Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy
Zapowiedź testu Samsung Galaxy S i9000 Zapowiedź testu Samsung Galaxy S i9000
Test telefonu Nokia 5310 XpressMusic Test telefonu Nokia 5310 XpressMusic

Pozostaw komentarz:

Dodaj komentarz
© 2007 - 3716 Chumber.pl.