Test telefonu: Sony Ericsson k800i

Niedawno miałem okazję testować jeden z popularniejszych modeli Sony Ericssona. Telefon z 3Mpx kamerą, niezłym wyświetlaczem, odtwarzaczem mp3 i w dość przystępnej cenie. Mowa o Sony Ericsson k800i. Oto moje spostrzeżenia.

Sony Ericsson k800i

Pierwsze wrażenie

Praktycznie wszystkie moje testy były robione na telefonach Nokia. Dziś miałem okazję testować jeden z ciekawszych modeli wydanych przez SE.

Biorąc telefon pierwszy raz do ręki możemy powiedzieć, iż trzyma się go dobrze w ręce. Nie jest za ciężki, ani za lekki. Tak więc nie będziemy mieli wrażenia „pustej kieszeni”, ani podczas trzymania telefonu w ręce, iż trzymamy cegłę z przed dziesięciu lat wstecz. Waga telefonu to 115 gram.

Obudowa wykonana jest miłych w dotyku materiałów. Telefon wygodnie trzyma się w ręce. Materiały wyglądają na porządne. Z przodu czarny gładki plastik. W około wyświetlacza srebrna obwódka z logo Sony Ericsson oraz Cyber-shot. Nad wyświetlaczem obok głośnika bardzo dobrze schowana jest mała kamera do rozmów 3G.

Sony Ericsson k800i

Dolna część telefonu pokryta jest delikatną warstwą gumowego materiału, która ma sprawiać, iż telefon nie będzie się ślizgał w ręce.

Sony Ericsson k800i

Obiektyw przykryty jest zasłoną, na której widnieją informacje dotyczące rozdzielczości aparatu. Na tylnej części obudowy znajduje się również lampa błyskowa wyzwalana w razie braku odpowiedniego nasłonecznienia podczas robienia zdjęć.

Nad zasłoną obiektywu znajduje się głośnik, z którego możemy puścić naszą ulubioną muzykę by relaksować się przy dźwiękach płynących z Sony Ericssona k800i.

Sony Ericsson k800i

Producent wyposażył telefon w wiele funkcji, do których dostęp możemy uzyskać już z poziomu obudowy. Zaczynając od lewego boku, znajdujemy przycisk, który spełnia funkcję skrótu odtwarzacza Mp3. Poniżej gniazdo kart pamięci Memory Stick Micro (M2).

Sony Ericsson k800i

Na przeciwległym boku telefonu znajdziemy w górnej części przyciski sterowania głośnością podczas rozmowy bądź odtwarzacza mp3. Niżej na wysokości joysticka przycisk migawki. Na samym dole natomiast port IrDA (port podczerwieni).

Sony Ericsson k800i

Telefon na samej górze obudowy posiada przycisk włączania telefonu. W momencie wciśnięcia tego przycisku w trakcie trwania czasu czuwania przechodzimy do skrótów umożliwiających przełączenie telefon w stan milczenia, włączenie blokady klawiatury oraz wybór profili.

Sony Ericsson k800i

Spód obudowy telefonu Sony Ericsson k800i wyposażony jest w wyjście mikrofonu, gniazdo ładowarki oraz uchwyt do paska na smyczkę.

Sony Ericsson k800i

Zawartość zestawu z telefonem

Telefon Sony Ericsson dystrybuowany jest między innymi z takimi akcesoriami:
– kabel usb do transmisji, do podłączenia telefonu z komputerem PC lub laptopem,
– ładowarka,
– słuchawki stereo,
– płytka CD,
– uchwyt do telefonu.

Jedynie czego brakuje mi w tym zestawie to karta pamięci. Producent mógł dorzucić nawet taką o wielkości 128MB. Zdjęcia przy rozdzielczości 3,2 MPx szybko zapełnią kartę. Nie wspominając już o słuchaniu muzyki.

Poza tym jednym brakiem uważam, iż telefon zostało dobrze wyposażony w dodatkowe akcesoria.

Wyświetlacz

Oglądając telefon z daleka widzimy, iż nie jest mały. Jego przekątna to 2 cale, a rozdzielczość ekranu wynosi 240 x 320 pikseli. Taki wyświetlacz prezentuje 256 tys. kolorów. Obsługując telefon możemy stwierdzić, iż wyświetlacz jest duży i czytelny. Kolorystyka raczej stylizowana na ciemną, ale nie zmienia to faktu, iż jest przyjemna.

Sony Ericsson k800i

Porównując do niektórych poprzednich modeli Sony Ericssona można powiedzieć, iż animacje są płynne i nawigacja po menu jest bardzo przyjemna.

Klawiatura

Klawisze są duże i czytelne. Ułożone są blisko siebie, jednak by pisać smsa bezwzrokowo wystarczy tylko chwila wprawy, gdyż między poziomami klawiszy są drobne szczeliny, które umożliwiają rozpoznanie rzędu klawiszy.

Klawisze pokryte są tym samym gumowanym materiałem, który jest pokryty tył telefonu, tak więc kciuk nie ślizga się.

Sony Ericsson k800i

Sony Ericsson przygotował dla nas wiele skrótowych klawiszy. Tuż nad klawiaturą numeryczną oprócz joysticka znajduje się po lewej klawisz skrótu przejścia do przeglądarki internetowej. Po przeciwległej stronie znajduje się klawisz skrótów, w którym możemy umieścić aplikacje, z których najczęściej korzystamy.

Ciekawostkę stanowią dwa przyciski znajdujące się nad wyświetlaczem. Po obu stronach głośnika, obsadzone są dwa przeciwległe przyciski. Stanowią skróty do galerii zdjęć. Prawy pokazuje całą galerię, lewy natomiast ostatnie zdjęcie.

System oraz menu

System w Sony Ericsson k800i działa szybko i sprawnie. Chodzi stabilnie i nie zanotowałem żadnego zawieszenia, bądź samoistnego resetu oprogramowania.

Menu standardowo jak w SE ustawione jest w postaci siatki. Klikając interesującą nasz ikonę przechodzimy dalej do oferowanych opcji.

Jako ciekawostkę oraz zarazem mała pochwała dla Sony Ericsson, chciałem zwrócić uwagę na wbudowany czytnik wiadomości RSS. Osoby, które korzystają z tego kanału na pewno uznają tę funkcję za przydatną.

Sony Ericsson k800i

Kamera

Sony Ericsson k800i został wyposażony w aparat o matrycy 3,2 Mpx. Uruchomić możemy go m.in. poprzez odsunięcie zasłony obiektywu. Na wyświetlaczu automatycznie pokazuje się obraz, który chcemy sfotografować. Aparat daje nam do wyboru kilka funkcji, m.in. rodzaje wykonywanych zdjęć:
– portret,
– krajobraz,
– sport,
– dokument.

Generalnie zdjęcia wykonane SE k800i uznaję bardzo dobre. Jak na aparat wbudowany w telefonie komórkowym mogę powiedzieć, iż zdjęcia są zadowalające. Chyba pokuszę się o opublikowanie testu zdjęć z k800i i Nokia N95.

Sony Ericsson k800i

Odrębną sprawę stanowi przysłona obiektywu. Nie sprawia ona wrażenia wykonania najlepszej jakości. Po otwarciu kilkadziesiąt razy przysłona zaczyna ruszać się w boki. Jestem ciekawy jak będzie wyglądać ta przysłona po roku używania telefonu.

Przykładowe zdjęcia wykonane Sony Ericsson k800i

Zdjęcia k800i Zdjęcia k800i

Zdjęcia k800i Zdjęcia k800i Zdjęcia k800i

Pamięć

Telefon wyposażony jest w pamięć wewnętrzną o wielkości 64MB, oraz slot kart pamięci Memory Stick Micro (M2), o którym już wspomniałem wcześniej.

Bateria

Producent wyposażył telefon w baterię o pojemności 900 mAh. Wg danych producenta telefon powinien wytrzymać:
– 350 h w czasie czuwania,
– 7 h w czasu rozmów.

Po zweryfikowaniu tych danych muszę powiedzieć, iż bateria telefonu przeszła test pozytywnie. W zależności od użytkowania, bateria trzyma od 4 do 6 dni. Tak więc wynik pozytywny.

Podsumowanie

Pisząc ten test zdaję sobie sprawę, iż telefon jest już od ponad dwóch lat na rynku, ma również już swojego następcę, jakim jest Sony Ericsson k810i, jednak nie zmienia to faktu, iż telefon jest popularny oraz sprawuje się dobrze. Telefon polecę dla osób, które nie wymagają dużo od telefonu, a standard zastosowany w telefonach, taki jak: odtwarzacz mp3, kamera o obiektywie powyżej 2 Mpx, będzie odpowiedni do użytkowania w warunkach domowych, bądź jako telefon służbowy.

Plusy:
– dobre wyposażenie telefonu,
– dobry aparat 3,2 Mpx

Minusy:
– dyskusyjna jakość przysłony obiektywu
– brak karty pamięci w zestawie

Ocena końcowa: 8/10

Podziękowania dla Katarzyny Zielińskiej za użyczenie telefonu.

Kategorie: Telefony komórkowe, Testy Sprzętu, Testy Telefonów Tagi: , , , , ,

Powiązane wpisy:

Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy
Zapowiedź testu Samsung Galaxy S i9000 Zapowiedź testu Samsung Galaxy S i9000
Test telefonu Nokia 5310 XpressMusic Test telefonu Nokia 5310 XpressMusic
Najpopularniejsze urządzenia mobilne do Internetu Najpopularniejsze urządzenia mobilne do Internetu

Pozostaw komentarz:

Dodaj komentarz
© 2007 - 2024 Chumber.pl.