Mimo, iż już na rynek wyszedł oficjalnie iPhone 3G, jego poprzednik był w moich rękach jakiś czas temu. Dziś postanowiłem opublikować test Apple iPhone, telefonu, który tak bardzo dobrze owiany oprawą marketingową nie jednemu fanatykowi tematyki GSM, spędza sen z powiek. A więc do dzieła!
Wygląd zewnętrzny
Pierwsze wrażenie po wzięciu do ręki – bardzo pozytywne. Mówimy o nim „telefon”, jednak jest to już smartphone. Trzymając w ręce przypomina mi nie dalekie czasy, kiedy to użytkowałem laptopa Fujitsu-Siemens Loox 420. Jednak iPhone leży znacznie stabilniej na ręce. Jego wymiary to 115 × 61 × 11.6 mm. Waży 135 gram, więc nie należy do najlżejszych urządzeń na rynku.
Obudowa jest smukła i przyjemna w dotyku. Na pierwszy rzut oka widzimy duży 3,5” calowy wyświetlacz, mieniący się bardzo żywymi kolorami. Wyświetlacz pokryty jest mocną szybką z szafirem, która zabezpiecza telefon przed zarysowaniami. Na dole klawisz szybkiego przejścia do menu.
Tył telefonu pokryty jest szarym materiałem z logo Apple. Powyżej, z lewej strony znajduje się obiektyw kamery 2Mpx.
Ponadto w obudowie znajdują się wejścia na:
– gniazdo słuchawek Jack 3,5mm,
– przycisk głośności,
– gniazdo do ładowarki
Wyświetlacz
jest bardzo czytelny. Przed pierwszym kontaktem bardzo zastanawiała mnie kwestia czułości wyświetlacza na dotyk palcami. Po pierwszym spotkaniu muszę powiedzieć, iż nawet jak na moje duże palce, iPhone sprawował się bardzo dobrze.
Ekran wyposażony jest w 16 milionów kolorów oraz ma rozdzielczość 320 x 480 px. Zdjęcia, obrazy oraz menu są bardzo czytelne i wszystkie informacje czyta się z przyjemnością.
System oraz menu
Apple iPhone jest wyposażony we własny system Mac OS X. Podobnie jak Windows Mobile czy Symbian mamy możliwość dogrania aplikacji, które rozszerzą funkcjonalność naszego telefonu.
Trzeba przyznać, iż inżynierowie postarali się, gdyż wiele przydatnych aplikacji jest już zainstalowane. Są to m.in.:
– Google Maps,
– Aplikacja umożliwiająca przeglądanie serwisu YouTube,
– Kursy giełdowe akcji (Stocks),
– Pogoda,
– iTunes,
Menu, jak widać na zdjęciach występuje w formie siatki. Obsługujemy go poprzez kliknięcie palcem, a następnie zostajemy przeniesieni do określonej aplikacji.
Osobiście do gustu przypadło mi kilka aplikacji. Google Maps, które znamy już z wersji Windowsowej, albo tej z Symbian, o której pisałem tutaj. Następnie możliwość przeglądania serwisu YouTube, gdyż przeglądarka internetowa nie daje możliwości przeglądania serwisu YouTube oraz podobnych.
Przeglądarka internetowa
Surfowanie po Internecie w Apple iPhone odbywa się za pomoca wbudowanej przeglądarki Safari. Przeglądanie stron na iPhone odkryłem jako miłe doświadczenie. Strony są dobrze odwzorowywane, kontrastowość odpowiednia. Duży wyświetlacz pozwala na miłe przeglądanie oraz kontrolowanie zawartości widocznej na naszym ekranie.
Kamera
Wiele osób chwali telefon iPhone za świetne funkcje, ale nie możemy zapomnieć, iż w obudowie znajdziemy wbudowana kamerę 2mpix. Tą funkcję też musiałem sprawdzić.
Jeżeli bierzemy pod uwagę to, iż jest to telefon z wbudowaną kamerą i nie oczekujemy super jakości zdjęć, to możemy powiedzieć krótko OK. Ale porównując zdjęcia wykonane iPhone’m do zdjęć wykonanych przez inne telefony to jednoznacznie stwierdzam, iż jakość jest słaba.
Jeżeli potrzebujesz telefon z dobrą wbudowaną kamerą, to iPhone nie jest telefonem dla Ciebie. Stanowczo lepiej dokupić zwykły kompaktowy aparat za cenę nawet 300zł.
Zdjęcia wykonane przez iPhone Apple
Rozdzielność 2mpx, 1600x1200px. Po kliknięciu oryginalne zdjęcie otworzy się w nowym oknie.
Pamięc
Testowany przeze mnie egzemplarz posiadał wbudowaną pamięć o wielkości 8GB. Można twierdzić, iż jest to relatywnie duża objętość jak na przechowywanie filmów, czy muzyki, ale bardziej wymagający mogli by narzekać na brat slotu karty pamięci. Może nie tyle po to by rozszerzyć samą pamięć, ale czasami może przydać się do szybkiego przekopiowania danych np. z komputera, innego telefonu, palmtopa, czy tradycyjnego aparatu cyfrowego.
Bateria
Bateria w iPhone Apple ma pojemność 1400 mAh i wg producenta jest w stanie wytrzymać:
– do 8 godzin rozmowy
– do 6 godzin korzystania z internetu
– do 7 godzin odtwarzania wideo
– do 24 godziny odtwarzania muzyki
– do 250 godzin w stanie oczekiwania
Tak naprawdę, tylko rzeczywistość jest w stanie zweryfikować ile czasu bateria potrafi wytrzymać. Wynik ten jest zadowalający. Przy normalnym używaniu telefonu, czyli kilkanaście minut rozmów, kilkanaście smsów, pół godziny Internetu, muzyka od czasu do czasu w autobusie pozwala nam rozkoszować się funkcjonowaniem telefonu przez około 3-4 dni.
Wynik ten jest średni. Prawda, że nie można tego porównać z moim liderem Nokia 6310i, ale nie jest też najgorszy.
Moduł Wifi
Apple iPhone wyposażono również w moduł bezprzewodowego Internetu. Dzięki temu możemy korzystać z przeglądania stron internetowych, korzystania z wbudowanych oraz zewnętrznych aplikacji, np. Google Maps.
Zasięg telefonu uważam za dobry. Łączy się również z sieciami szyfrowanymi więc nie ma problemu podłączyć się do Internetu w domu czy w pracy nawet przy połączeniu zabezpieczonym.
Podsumowanie
Apple iPhone wszedł na rynek z bardzo dobrze przygotowaną kampanią marketingową. Jeszcze sporo czasu przed jego premierą wiele osób wiedziało, iż nadchodzi gigant mający wnieść rewolucję. Trzeba przyznać, iż wzornictwo zastosowane w telefonie jest nowatorskie, wprowadzające nowy trend pomiędzy urządzeniami gsm. Dopiero jednak, gdy bierze się ten telefon do ręki tak na prawdę uważa się, iż cała kampania marketingowa była bardzo przesadzona i nie odzwierciedla tego co iPhone jest w stanie nam zaprezentować. W momencie, kiedy piszę ten test został już zapowiedziany następca iPhone. Jednak ocenie podlega pierwsza wersja tego urządzenia.
Plusy:
– bardzo miły interfejs,
– ciekawe wbudowane aplikacje,
– duża pojemność dysku,
– nowatorski design,
– dobra czułość wyświetlacza, nawet w momencie obsługi palcami.
Minusy:
– brak obsługi sieci 3G,
– brak radia,
– mógłby być trochę lżejszy,
– brak MMS,
– słabej jakości kamera 2mpx,
– brak slotu na karty pamięci.
Ocena końcowa: 7/10
sorry ale z tego co wiem iphone nie ma karty pamieci do wykorzystania jest tylko pamiec wewnetrzna (a tak apropo jestem urzytkownikiem iphon 3g i nie ma on gniazda na karte pamieci to co wyglaga jak gniazdo na nia jest szufladka w ktora wkladasz karte sim) to by bylo na tyle
Dzięki za uwagę. Najlepsze jest to, że najpierw napisałem, że jest slot na kartę pamięci, a w dalszej części artykułu piszę, że brak slotu karty pamięci to wada… :) Jak widać, musiałem to pisać w różne dni.
Pozdrawiam
Dużo błędów w tym „teście” – jeśli można go tak nazwać….
Co masz na myśli? Chętnie usłyszę Twój punkt widzenia.