Test telefonu Nokia E50

Po ponad dwóch miesiącach użytkowania tego telefonu przyszedł czas refleksji, by podsumować plusy i minusy telefonu Nokia E50. Chciałbym się z Wami podzielić moimi spostrzeżeniami na temat tego telefonu. Sądzę, że mój test przyda się komuś w podjęciu decyzji przy wyborze telefonu.

E50_1

Wygląd zewnętrzny

Telefon na pierwszy rzut oka prezentuje się bardzo ładnie. W moim przypadku jest koloru srebrno-czarnego. Wzór jest wykonany stonowanie, bez zbędnych wodotrysków, kolorowych bajerów. Na rynku dostępne są również modele Nokii E50 z obudową tylko koloru czarnego, które uważam, że tak samo dobrze się przedstawiają (wydawane u operatora sieci Era). Obudowa jest wykonana z dobrych materiałów. Dobrej jakości plastik oraz aluminium (jako pokrywa baterii).

E50_1

Telefon należy do średnio ciężkich – waży 104 g. W ręku trzyma się dobrze. Jest smukły i podłużny. Można się pokusić o komentarz, iż przypomina dawny model Sony j5. Musze przyznać, że wielokrotnie posługując się telefonem trzymałem go za delikatnie i nie trudno było go upuścić podczas szybkiego wyjmowania z kieszeni, kiedy dzwonił.

Wyświetlacz jest duży, ale trzeba zwrócić uwagę, iż ma relatywnie duża rozdzielczość 240 x 320 pikseli, co powoduje, iż czcionka jest za mała. To jedna z często wypominanych błędów Nokii. Na szczęście na Internecie możemy znaleźć program do zwiększania czcionki (Font Magnifier) .

E50_klawisze

Klawiatura jest duża i czytelna. Klawisze, ułożone są blisko siebie, co powoduje, iż ludzie z dużymi palcami mogą mieć problem z pisaniem smsów bezwzrokowo, gdyż trudno jest nie patrząc się znaleźć odpowiedni klawisz. Tak więc np. podczas obsługi odtwarzacza mp3 chcąc wybrać następną piosenkę (klawisz 3) można przez pomyłkę wcisnąć czerwony klawisz.

System i menu

Telefon jest oparty na systemie operacyjnym Symbian s60 v.3. Daje nam to bardzo duże możliwości wgrywania najróżniejszych aplikacji. Osoby, które miały styczność z Symbianem dobrze wiedzą co mam na myśli. Dodatkowe aplikacje typu: edytory tekstu, przeglądarki zdjęć, formatu PDF, odtwarzacze muzyki, filmów w formacie DivX, aplikacje do nawigacji GPS, przeglądarki HTML. Rozbudowane kalendarze wraz z terminarzem, agenda, notatkami to tylko wierzchołek góry lodowej, jakie daje nam środowisko Symbian.

E50_ekran

Patrząc na ekran gotowości możemy ustalić typ zegara jaki ma być wyświetlany (cyfrowy lub tarczowy). Wybierając w menu aktywny „tryb gotowości” możemy ustalić w jednej linii, jakie skróty aplikacji będę dla nas dostępne. Poniżej wyświetlane są zdarzenia dnia dzisiejszego, czyli notatki i spotkania. Jeżeli w dniu dzisiejszym nie ma żadnych spotkań, wyświetlane jest najbliższe spotkanie w nadchodzących dniach. Ta funkcja okazała się dla mnie bardzo przydatna, gdyż wystarczy jeden rzut okiem i wiem co w najbliższym czasie miałem zaplanowane. W każdej chwili za pomocą jednego kliknięcia można stworzyć nowe zdarzenie lub edytować istniejące.
Wchodząc do menu napotykamy siatkę ikon. Dla osób przyzwyczajonych do widoku ikon w formie listy, w opcji jest możliwość zmiany na listę, ale osobiście uważam, iż widok tabeli jest bardziej czytelny. Ikony można dowolnie przenosić. Poruszanie się po menu jest proste, ale joystick czasami sprawia (bynajmniej w moim wrażeniu) trochę kanciastego. Może to dlatego, iż Nokia zakładała, że użytkownicy tego telefonu będą mieli mniejsze i delikatniejsze dłonie ;) .

Nawigacja po menu jest prosta. Jeżeli chodzi o prędkość działania, to trzeba zauważyć, że do demonów prędkości ten telefon nie należy. Po upgradzie oprogramowania do wersji v.7.36.0.0 telefon trochę przyspieszył, ale nie to było największą zaleta aktualizacji oprogramowania. Właściciele telefonów z symbianem, skarżą się na skrócone SMSy. W momencie korzystania z polskiego słownika T9 i używania w treści polskich znaków typu: ąęśćźń, etc, zmienia się kodowanie i SMS zostaje skrócony do 60 znaków. Jednoznaczne z tym jest to, iż płacimy więcej za wysyłanie wiadomości.
Po aktualizacji oprogramowania problem ten znika, gdyż następuje zmiana kodowania i SMS jest naliczany normalnie, czyli za 160 znaków.
Problem ten wcześniej był możliwy do rozwiązania jedynie przez użycie dodatkowych aplikacji typu NowSMS albo T99.

Powracając jeszcze na chwilę do kwestii prędkości działania telefonu, warto zwrócić uwagę na to, iż prędkość jest uzależniona od efektów wizualnych. Czyli jeżeli komuś nudzi się standardowy wygląd tematu telefonu, a wgra kolorystyczny i migoczący temacik z Internetu, musi się liczyć z tym, iż telefon będzie działał wolniej.

Kategorie: Telefony komórkowe, Testy Sprzętu, Testy Telefonów Tagi: , , , , , , ,

Powiązane wpisy:

Samsung, Nokia a może Sony? Samsung, Nokia a może Sony?
Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy
Zapowiedź testu Samsung Galaxy S i9000 Zapowiedź testu Samsung Galaxy S i9000
Test telefonu Nokia 5310 XpressMusic Test telefonu Nokia 5310 XpressMusic

Komentarzy: 4 do "Test telefonu Nokia E50"

Pozostaw komentarz:

Dodaj komentarz
© 2007 - 2025 Chumber.pl.