Test telefonu: Nokia N95

Dzisiaj postanowiłem opublikować test telefonu Nokia N95. Mimo iż, zapowiadany był następca, czyli Nokia N96, Nokia N95 jest uważany za jeden z lepszych aktualnie modeli, jakie zostały wydane na rynek. Poniżej postaram się opisać telefon i w podsumowaniu podać plusy i minusy. Być może kogoś uda mi się ukierunkować na zakupu tego telefonu.

Nokia N95

Wygląd zewnętrzny

Telefon sprzedawany jest w niemałym pudełku, które mieści w sobie wiele ciekawych i przydatnych akcesoriów. Znajdziemy tam m.in. kabel TV-out, bardzo małą ładowarkę podróżną, instrukcję obsługi, płytę CD, zestaw słuchawkowy stereo, karta pamięci microSD 128mb, kabel miniUSB. Podsumowując – nie mało, ale jak już szaleć to producent mógł dorzucić futerał do tak dobrego telefonu.

N95

Telefon mimo, iż nie jest gabarytowo mały (nie porównując z Nokia 9500), w ręku trzyma się dobrze. Przynajmniej czujemy, że telefon nie wypadnie nam z kieszeni. Osobiście nie narzekam na gabaryty. Jeżeli chodzi o wagę to jego masa wynosi 120 gram. Nie należy do bardzo ciężkich telefonów. Można stwierdzić, iż jest to waga średnia (albo półciężka, jak w boxie ;) ).

Materiały użyte w telefonie są bardzo dobrej jakości. Plastik jest delikatnie chropowaty, tak więc telefon nie ślizga się w ręku.

Na pierwszy rzut oka dostrzegamy duży 2,4” wyświetlacz. Czcionka jest bardzo duża. Porównując z Nokia E50, gdzie wyświetlacz był mniejszy, a rozdzielczość ta sama, w Nokii N95 wszystko jest bardzo duże i wyraźne. Więc nie trzeba mrużyć oczu by dostrzec cokolwiek.

N95

Na całej obudowie możemy spotkać wiele różnych wejść i przycisków. Od dołu wejście ładowarki (małe wejście), miniUSB (niestety, ale nie można ładować poprzez to wejście) oraz mikrofon.

N95

Z lewej strony obudowy: wejście minijack 3,5mm, umożliwiające podłączenie zestawu słuchawkowego stereo dołączonego do telefonu lub kabla TV-out. Ponadto wejście kart microSD, port podczerwienie IrDA, głośnik stereo (drugi znajduje się po drugiej stronie obudowy).

N95

Z prawej strony obudowy: wspomniany drugi głośnik, przycisk migawki aparatu, przycisk szybkiego przejścia do galerii oraz przyciski zmiany głośności, bądź będąc w trybie robienia/oglądania zdjęć, przycisk przybliżenia.

N95

Na górze standardowo jak w Nokii przycisk włączania. Tylna obudowa posiada obiektyw kamery Carl Zeiss z 5Mpx matrycą. Obiektyw jest zasłaniany, co osobiście uważam za plus w porównaniu do Nokii N95 8GB, gdzie z osłony na obiektyw zrezygnowano.

N95

N95

Klawiatura, jak to w modelach typu slider jest wysuwana. Przyciski są duże, czytelne, lekko wypukłe co sprawia, iż korzysta się z nich z przyjemnością. Nie ma problemów podczas pisania SMSów, że wciśniemy zły klawisz lub nie będziemy mogli znaleźć danego klawisza nie patrząc się na klawiaturę.

N95

Rozsuwając górną część telefonu w dół odkrywamy 4 klawisze playera. Automatycznie ekran obraca się o 90 stopni w prawo a na tle pokazują nam się aplikacje pochodzące z klawisza skrótu (na prawo od klawisza nawigacji).
W tym trybie możemy pozostać i operować w telefonie. Nie da się jednak napisać smsa w tym trybie, gdyż przy wysunięciu dolnej klawiatury obraz automatycznie powraca do normalnej pozycji.

Nokia N95

N95

System i menu w Nokia N95

Nokia N95
Telefon jest oparty na systemie operacyjnym Symbian s60 v3. Daje nam to ogromne możliwości korzystania z telefonu. Na rynku możemy znaleźć szeroki wachlarz aplikacji, dzięki którym telefon może posłużyć jako m.in.: odtwarzacz muzyki, edytor tekstu (doc,txt), przeglądarki zdjęć, czytanie dokumentów Adobe PDF, filmów w formacie DivX, aplikacje do nawigacji GPS, przeglądarki xHTML. Rozbudowane kalendarze wraz z terminarzem, agenda, notatkami to tylko wierzchołek góry lodowej jakie daje nam środowisko Symbian.
Ciekawsze i przydatne aplikacje na telefon możemy znaleźć tutaj.

Menu, jakie spotykamy w Nokia N95 jest takie same jak w telefonach z systemem s60v3. Więc jeżeli odniosę się do testu Nokia E50: dział Menu będzie można się tym posiłkować.

Poruszanie po menu jest bardzo przyjemne. Telefon działa szybko. Mimo, iż nie mam najnowszej wersji oprogramowania, bo v 12.0.0.13 system działa sprawnie i szybko. Nie przymierzam się do update oprogramowania, gdyż póki co telefon działa sprawnie.

Nokia N95

Ludzie mogą narzekać, iż telefon się zawiesza, bądź się resetuje. Mnie się to nie zdarzyło. Trzeba zwrócić uwagę na to, iż na telefon często nagrywamy wiele przeróżnych aplikacji i to one często powodują zawieszanie się telefonu.

Jeżeli Twój telefon jest czysty, dopiero co sformatowany a zawiesza się, to masz znak, by zaktualizować oprogramowanie.

Zauważyłem, iż w tym telefonie programiści naprawili problem SMSów, a dokładnie ich taryfikowania. Możemy spokojnie pisać smsy, a one nie będą policzone za więcej niż tego sobie życzymy.

Klawisz nawigacji

Porównując nawigowanie po menu za pomocą joysticka oraz klawiszy jakie znajdują się w N95 widzimy ogromną różnicę. Stanowczo mogę powiedzieć, iż nawigacja za pomocą klawiszy jest bardziej precyzyjna i przyjemniejsza. Będzie to dobra uwaga na przyszłość by wybierać telefony raczej z przyciskami nawigacyjnymi, zamiast joysticka.

N95

Kamera i przykładowe zdjęcia z Nokia N95

Tak jak już wcześniej wspomniałem telefon wyposażony jest w 5MPx obiektyw. Zastosowano tu jedną z większych matryc w telefonach komórkowych. Subiektywnie mówiąc zdjęcia wychodzą świetnie, ale wiadomo – żaden telefon komórkowy z tak dobrym aparatem nie dorówna aparatom cyfrowym.

N95

Aparat uruchamiany jest automatycznie zaraz po odsunięciu zasuwki zasłaniającej obiektyw. W opcjach mamy do wyboru następujące rodzaje wykonywania zdjęć: krajobraz, portret, tryb zbliżenia (macro), sport, noc, nocny portret. Ponadto opcja samowyzwalacza, możliwość włączenia/wyłączenia lampy błyskowej, tryb sekwencji, korekcja obrazy, balans bieli, odcień koloru, regulacja światłoczułości (ISO), kontrast, ostrość.
Tak więc opcji jest nie mało. Taki wachlarz możliwości poszczyci nie jednego amatora fotografii. Osobiście muszę powiedzieć, iż dużo korzystam z aparatu w tym telefonie. Mimo, iż nie jest to cyfrówka, zdjęcia które zrobił mogę zaprezentować poniżej.

Kliknij aby powiększyć.

Dużo do życzenia pozostawia tryb nocny. To głównie za sprawą słabej lampy błyskowej. Jednak zdjęcia w dzień, czy to w pomieszczeniu, czy w plenerze, z bliska (macro) czy z dlatego wychodzą świetnie.
Z czasem postaram się zrobić test porównujący zdjęcia z tego telefonu z innym telefonem, bądź cyfrówką.

Pamięć

Telefon otrzymujemy w zestawie z bardzo małą kartą pamięci (zakładając jak na możliwości tego telefonu), bo tylko 128 MB. Pamięć wewnętrzna to 160MB (tu kolejna sugestia by zainwestować w kartę pamięci).
Nokia N95
Pamięć RAM to 64MB. Osobiście uważam, iż jest to wystarczająca ilość. Jeżeli nie korzystamy z 10 aplikacji na raz, nasz telefon powinien sprawnie funkcjonować. Procesor jest nie mały – ARM 11 332 MHz. Czyli mniej więcej taki jaki każdy z nas miał w swoim PC-cie około 10 lat temu ;).

Mam porównanie prędkości działania telefonu N95 z Nokia E50. Różnice są ogromne i po przejściu na N95 była to różnica między niebem, a ziemią!

Aplikacje możemy instalować w pamięci telefonu, bądź na karcie pamięci. Podobnie jest z wiadomościami SMS, MMS. Mamy do wyboru rodzaj pamięci na jakiej będą przechowywane.

Bateria

Ten podpunkt będzie miał tyle samo zwolenników co i przeciwników. Bateria litowo-jonowa o pojemności 950MAH (model BL-5F) wg producenta powinna starczyć na 220h czuwania.
Rzeczywistość jest inna. Telefon, który opisuje posiada w sobie bardzo wiele techniki. Jeżeli mowa o czasie czuwania to mamy na myśli spoczynek telefonu przez ten czas, bez najmniejszej ingerencji użytkownika. Ale tutaj mamy do czynienia z dużym wyświetlaczem, modułem wifi, GPS, apratem 5mpx, odtwarzacz mp3. To wszystko wymaga energii! Nie jest to znana i lubiana Nokia 6310i, tylko telefon o wiele bardziej zaawansowany technologicznie.

Z początku bateria trzymała mi 1,5 dnia. Teraz momentami wyciągam z niej nawet 3 dni! Pewnie czytając to zastanawiasz się co za bzdury tutaj wypisuję. Ale z czasem postaram się napisać moją metodę, z której korzystam od lat przy każdym telefonie, by wykorzystać baterię maksymalnie i użytkować ją jak najdłużej na jednym ładowaniu.

Moduł Wifi

Jest to jedna z zalet tego telefonu. Muszę powiedzieć, iż często korzystam z tego modułu do łączenia się przez protokół SIP by rozmawiać za darmo (pisałem o tym tutaj – Truphone).

Ponadto możemy rozmawiać za darmo przez Skype, przeglądać strony internetowe za pomocą wbudowanej przeglądarki internetowej, bądź jak kto woli, można ściągnąć Mini Opera. Mi osobiście do gustu przypadła wbudowana przeglądarka, ale czekam z niecierpliwością na Opere 9.5.

Nokia N95 daje nam możliwość przeglądania poczty za pomocą wbudowanego klienta pocztowego, chociaż osobiście uważam, iż inne aplikacje radzą sobie z tą kwestią znacznie lepiej.
Musimy mieć na uwadze, iż korzystanie z łącza wifi zwiększa zużycie energii. To minus, ale w wielu sytuacjach, np. gdy jesteśmy za granicą i jest darmowy hotspot możemy swobodnie zadzwonić do domu.

GPS

W Nokia N95 zainstalowano wbudowany moduł GPS. Samo korzystanie z tego bajeru jest bardzo energochłonne. Korzystając z modułu GPS telefon wytrzyma od 5-8h dziennie. Tak więc warto mieć przy sobie ładowarkę.

Osobiście uważam, iż standardowe mapy jakie Nokia daje nam do telefonu nie są dobre. Znacznie lepsze są Garmin Mobile 10 XT, TomTom Navigator 6, czy Route66 Mobile 7. Co prawda aplikacje są droższe, ale dają znacznie lepsze nawigowanie.

Kwestia nawigacji GPS w Nokii N95 wygląda podobnie jak sprawa aparatu cyfrowego. Nie można nawigacji porównywać z urządzeniami dedykowanymi. Dlaczego? Wyświetlacz jest mniejszy i nie jest dotykowy. Głównie to sprawia utrudnienia podczas manipulowania urządzeniem podczas jazdy.

TV-out

W zestawie z telefonem otrzymujemy kabel TV-out. Możemy podłączyć go do gniazda Jack 3,5mm, które znajduje się po lewej stronie obudowy telefonu. Dzięki kabelkowi możemy delektować się obrazem naszego telefonu na monitorze telewizora. Tak więc możemy obejrzeć film, pograć w gry, przejrzeć zdjęcia etc.

Słuchawki stereo

W tym miejscu należy się pochwała dla Nokii! W końcu doczekaliśmy się porządnych słuchawek w zestawie. Obleczone plastikową koszulką są bardzo porządne. Pilot bardzo dobrze współgra z wbudowanym odtwarzaczem, ale niestety nie funkcjonują z zewnętrznymi aplikacjami. Pilot jest bardzo wygodny i praktyczny w użyciu.

Nokia N95

Podsumowanie

Telefon jaki recenzuję jest uważany za jeden z lepszych, jakie wydano na rynek. Prawdą jest, iż nie ma telefonu idealnego, tak samo jest i z tym. Są kwestie, dzięki którym należy się ukłon w stronę Nokii, ale i rzeczy, które powinny być naprawione w następcach tego telefonu. Plusami będą moduł wifi, duży wyświetlacz, kamera 5mpx, gps (niech będzie…). Bateria i gabaryty telefonu mogą niektórym przeszkadzać, ale niektórzy powiedzą, że trzeba czuć telefon w dłoni.
Osobiście polecam ten telefon ludziom, którzy potrzebują dobrego i funkcjonalnego modelu, który sprawdzi się w wielu sytuacjach.

Plusy
– moduł wifi (WLAN)
– moduł GPS
– kamera 5Mpx
– duży czytelny wyświetlacz
– bardzo dobre słuchawki stereo w zestawie z telefonem
– bardzo dobra jakość zdjęć
– głośniki stereo w obudowie
– bardzo dobra jakość dźwięku w słuchawkach jak i zarazem z telefonu
– kabel miniUSB w zestawie z telefonem

Minusy
– bateria mogła by dłużej trzymać
– gabaryty
– cena (ale ciągle maleje)
– czytałem opinie o luzowaniu się płozów od wysuwania telefonów, jednak w moim modelu nie stwierdziłem tego
– brak futerału w zestawie
– brak możliwości ładowania przez USB

Ocena Całkowita: 9/10

Kategorie: Nawigacja GPS, Telefony komórkowe, Testy Sprzętu, Testy Telefonów Tagi: , , , , , ,

Powiązane wpisy:

Samsung, Nokia a może Sony? Samsung, Nokia a może Sony?
Najpopularniejsze nawigacje GPS Najpopularniejsze nawigacje GPS
Test nawigacji Mio C725 Test nawigacji Mio C725
Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy Samsung Galaxy S i9000 – test użytkowy

Komentarzy: 9 do "Test telefonu: Nokia N95"

Pozostaw komentarz:

Dodaj komentarz
© 2007 - 2025 Chumber.pl.